Resin ribonlar:

Daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribonlar en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid ,polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Resin (reçine) oranı  %98 ve wax (balmumu) oranı  %2 si dir.

Piyasada 3 ayrı kalitede Resin Ribon bulunmaktadır:

1) Ekonomik Resin:  Karışımındaki bal mumu miktarının en fazla olduğu Resin Ribon çeşididir.  Resin ribonun karışımındaki yüksek bal mumu oranı, ribonun daha düşük bir erime noktasına sahip olduğu anlamına gelir. Bu nedenle yazıcıda daha düşük bir ısı ayarıyla kullanılabilir ve yüksek baskı hızlarına ulaşılabilir.

2) Extra Resin: Extra resin ribon kağıt yüzeylere baskı yapmaya uygundur. Extra Resin ribon, ekonomik resin ribona göre içerisinde daha fazla reçine bulundurması nedeniyle daha yoğun baskı kalitesine ulaşılır.  Ekonomik resin ve premium resin arasında bir kalitede olup hem kaliteli hem ekonomik baskı çözümü arayan müşterilerimiz için uygun bir alternatiftir.

3) Premium Resin: Yüksek pigment yoğunluğuna sahip en iyi bal mumu kalitesinde bir şerit materyali, mükemmel baskı kalitesi ile çoğu etiket malzemesinde evrensel olarak uygulanabilir, iyi mekanik direnç, küçük yazı tipleri için yüksek çözünürlük sunabilmektedir. Silvermat, Whitemat, Glosswhite, Japon Akmaz ve PP etiket çeşitlerinde resin ribon ile sorunsuz net baskılar alınmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir